KİMDİR
Giriş Tarihi : 16-11-2021 16:01   Güncelleme : 16-11-2021 16:01

Ahmet Kaya kimdir?

Ölümünün 20. yılında, Ahmet Kaya hayranları tarafından anılıyor. Unutulmaz şarkılarıyla anılan Ahmet Kaya'nın hayatı ve sözleri merak ediliyor. Peki Ahmet Kaya kimdir? İşte ayrıntılar...

Ahmet Kaya kimdir?

Ölümünün 20. yılında, Ahmet Kaya hayranları tarafından anılıyor. Unutulmaz şarkılarıyla anılan Ahmet Kaya'nın hayatı ve sözleri merak ediliyor. Peki Ahmet Kaya kimdir? İşte ayrıntılar...

Türk halk müziği sanatçısı Ahmet Kaya vefatının 20. yılında hayranları tarafından anılıyor. 43 yaşında vefat eden Ahmet Kaya'nın hayatı araştırma konusu oldu. Peki Ahmet Kaya kimdir?

AHMET KAYA KİMDİR?

Ahmet Kaya, 1957 senesinde Malatya'da Kürt kökenli bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aslen Adıyamanlı olduğu bilinen Kaya'nın babası Sümerbank dokuma fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya'da okumuştur. Müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanışmış ve okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkânda çalışmaya başlamıştır. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi sebebiyle 1972 yılında İstanbul Kocamustafapaşa'ya göç etmişlerdir ve sonrasında okulu bırakmak zorunda kalmıştır. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yapmıştır. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşamıştır.


On altı yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atılan isim daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği'nin çalışmalarına katılmıştır. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etmiştir. Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı bulmuş ve ardından Mahsus Mahal isimli Ruhi Su türküsünü söylemiştir. 1978 yılında Gelibolu'da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam eden Ahmet Kaya, askerden döndükten sonra Emine adlı ilk eşiyle evlenmiş ve 1982 yılında kızları Çiğdem doğmuştur. Fakat bu evliliği uzun sürmemiştir. Daha sonra Yusuf Hayaloğlu'nun kız kardeşi Gülten Hayaloğlu ile evlenmiştir. Bu ikinci evliliğinden, 1987 yılında ikinci kızı Melis dünyaya gelmiştir.

AHMET KAYA SÖZLERİ

Ahmet Kaya şarkılarında geçen güzel sözlerden bazıları şöyle;

Bitti demedi, hoşçakal demedi, elveda da demedi...Allah'a emanet ol hiç demedi, helallik bile istemedi. Gitti sadece gitti.
Sakin göllerin kuğusuyduk, olmasaydı sonumuz böyle.
Dışarıda kar yağıyor, benim içime yağmur…
Kokunu verirken vazomda güller, yıkar mı sandın beni bu yalancı ayrılık.
Uyku tutmuyor gözüm... Anılar sıraya girdi.
Ben senin sokağına ulaşamam dardayım... O masum gözlerine bakamam firardayım...
Yorgunum, çünkü yorgunluğumun yaşamak gibi bir anlamı var.
Ağladım gözyaşlarım düştü ateşe, yine de bu yangını söndüremedim.
Ne Diyarbakır anladı beni ne de SEN...Oysa çok sevmiştim ikinizi de bilsen.
Hüzünlü bir akşam susmuşuz, durgunuz hepsi bu...
Siz benim neden sustuğumu nereden bileceksiniz!
İhanetin zincirini tutan utansın. Dönüp arkasına bakan utansın. Dost diye bağrıma bastığım insanlar, arkamı dönünce vuran utansın.
Acımasız olma şimdi bu kadar, dün gibi çekip gitme.
Beni bilimle anla iki gözüm felsefeyle anla ve tarihle yargıla.
Parmak uçlarına değen sıcaklık, incinen bir hayatın yarasıdır.
Kendine iyi bak, beni düşünme, su akar yatağını bulur..