KİMDİR
Giriş Tarihi : 19-07-2021 16:54   Güncelleme : 19-07-2021 16:54

Ahmet Turan Kılıç kimdir?

Twitter gündeminden uzun süre düşmeyen isimler arasında yer alan Ahmet Turan Kılıç kimdir, neden hapse mahkum edilmişti?

Ahmet Turan Kılıç kimdir?

Twitter gündeminden uzun süre düşmeyen isimler arasında yer alan Ahmet Turan Kılıç kimdir, neden hapse mahkum edilmişti?

86 yaşında olan televizyon tamircisi  Ahmet Turan Kılıç basından okuduğum kadarıyla Sivas olayları sırasında Aziz Nesin ile ilgili söylediği hakaret içermeyen eleştirel bir kaç söz nedeniyle yaklaşık 27 yıldır cezaevinde. Cezaevine girmeden önce televizyon tamirciliği yapan, ilerleyen yaşı nedeniyle bir çok hastalığı olan Ahmet Dede'nin tahliye edilmesi için özgürlük çağrısı yükselmişti. Ahmet Turan Kılıç'ın oğlu Necdet Kılıç, Sivas Emniyet Müdürlüğüne ait televizyonu tamir ettikten sonra konulan video kaseti izlerken Aziz Nesin'i eleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan babasının sıradan bir televizyon tamircisi olduğunu belirterek, “Madımak olayı olduğunda babam nerenin yandığını, kimin ne yaptığını bile bilmiyordu. Adamcağız evinde oturup vergi iade zarfı dolduran, televizyon tamiri yapan bir insandı.” diye konuşmuştu. 86 yaşındaki Ahmet Dede avukatlarıyla son görüşmesinde tek isteğinin vefat eden eşinin mezarını ziyaret edebilmek olduğunu belirtmişti.

Ahmet Turan'ın cezası kaldırıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas olaylarına karışmadığı, hatta olaylar sırasında orada bulunmadığı, üstelik mahallesindeki Alevileri koruduğuna dair şahitler bulunmasına rağmen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve 26 yıldır cezaevinde bulunan Ahmet Turan Kılıç'ın cezasını kaldırdı.