EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-09-2021 17:43   Güncelleme : 19-09-2021 17:43

ALES sınavı ne zaman yapılacak?

ALES/2 sınav tarihi, saati, sınav yerleri belli olurken sınava katılım gösterecek olan adaylar; “ALES ne zaman ve kaç dakika sürecek? 2021 ALES saat kaçta başlayacak ve bitecek, ALES/2 sınav giriş belgesi nasıl alınır?”

ALES sınavı ne zaman yapılacak?

ALES/2 sınav tarihi, saati, sınav yerleri belli olurken sınava katılım gösterecek olan adaylar; “ALES ne zaman ve kaç dakika sürecek? 2021 ALES saat kaçta başlayacak ve bitecek, ALES/2 sınav giriş belgesi nasıl alınır?”

Her yıl ÖSYM tarafından belirtilen tarihlerde düzenlenen ALES sınavının ikincisi bugün 19 Eylül 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Akademik kariyer hedefleyen adayların katılım göstereceği sınav için araştırmalar sabah saatleri itibarıyla başlamış olup "ALES saat kaçta başlıyor ve bitiyor? ALES sınav giriş belgesi nasıl alınır, sınav süresi ne kadar?" gibi soruların yanıtları da adayların gündeminde yer alıyor. İşte ALES/2 sınavı hakkında ayrıntılı bilgiler.

BİNLERCE ADAY İÇİN HEYECAN DORUKTA!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/2) 81 ildeki 90 merkezde yarın yapılacak.

SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, KAÇTA BİTECEK?

Saat 10.15'te başlayacak ALES/2'de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika süre verilecek. Adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. ÖSYM, Kovid-19 salgınına karşı 2021-ALES/2 öncesinde tedbir aldı. Bu kapsamda, sınav binalarının detaylı temizliği yapılacak. Adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven verilecek. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri ile de sınava gelebilecek. Kovid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Öte yandan, sınav günü nüfus cüzdanını kaybedenlere geçici kimlik belgesi vermek için açık tutulacak nüfus müdürlükleri de ÖSYM'nin internet sitesinden duyuruldu.