GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-04-2022 03:40

Covid-19'un sonuna geldik!

Pandemi dönemini yavaş yavaş geride bıraktığımızı açıklayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç önemli açıklamalarda bulundu.

Covid-19'un sonuna geldik!

Pandemi dönemini yavaş yavaş geride bıraktığımızı açıklayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç önemli açıklamalarda bulundu.

Pandemi dönemini yavaş yavaş geride bıraktığımızı açıklayan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç önemli açıklamalarda bulundu. Samsun’daki pandemi vakitcinin son hali ve olay sayıları ile ilgili bilgi veren Samsun İl Sıhhat Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç mühim açıklamalarda bulundu. Verilere bakıldığında karanlık tablonun Samsun amacıyla geride kaldığını ifade eden Müdür Oruç, “Ülke ve kent gündemimizi aşağı yukarı iki senedir işgal eden Covid-19 pandemisine karşı Samsun Valimiz Doç. Dr. Zülkif Dağlı koordinasyonunda, Sıhhat Müdürlüğü ekiplerimizle etkin bir filyasyon ve aşı çalışması yürüttük. 2 senelik bu zorlu vakitçte korona 400 bin Samsunlunun hayatına ilişki etti, nerdeyse ilimizdeki her 3 şahıstan biri bu hastalıkla tanışmak mecburiyetinde kaldı. İnsanlarımızı koruma adına aşı program ekiplerimiz doğrulusunda şehrimizde 2 milyon 600 bin doz aşı yapıldı. 950 bin vatandaşımız iki doz aşısını yaptırarak Samsun’u aşının koruyucu tesiri altına almamızda bize yardımcı oldu. Bu ortak tavrın sonucunda, iki aylık vakit zarfında olay insidans hızımız yüz binde 1600’lerden yüz binde 30’lara kadar geriledi. Günlük olay sayımız 3 binlerden, 40’lara kadar düştü. Dün itibarıyla ilimizdeki bütün yoğun bakımlarımızda yalnızca 20 korona hastamız kalırken, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanemizde bugün itibarıyla Covid-19 tanılı yoğun bakım hastamız kalmadı. Yine dün itibariyle Havza, Lâdik ilçelerimizde tek pozitif olay bile görülmezken, Vezirköprü ve Ayvacık ilçelerimizde yalnızca birer olay teşhis edildi. Bu bilgilere baktığımızda, karanlık tablonun şehrimiz amacıyla geride kaldığını, bundan sonra Samsun olarak Covid-19’un sonuna geldiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Kinem DemirKinem Demir