SAĞLIK
Giriş Tarihi : 03-11-2021 21:01   Güncelleme : 03-11-2021 21:01

Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir? Depresyona ne iyi gelir?

Sürekli bir endişe duygusu, umutsuzluk, hiçbir şeyden zevk alamama, uykuların aralıklı ve az olması gibi durumlara ismini verdiğimiz depresyon nedir? Nasıl tedavi edilir? İşte detaylar...

Depresyon nedir? Belirtileri nelerdir? Depresyona ne iyi gelir?

Sürekli bir endişe duygusu, umutsuzluk, hiçbir şeyden zevk alamama, uykuların aralıklı ve az olması gibi durumlara ismini verdiğimiz depresyon nedir? Nasıl tedavi edilir? İşte detaylar...

Depresyon, kişinin kendini, mevcut durumunu ve geleceğini olumsuz, karamsar bir değerlendirmesiyle patolojik olarak düşük bir ruh hali ile karakterize edilen bir zihinsel bozukluktur. Depresyonlu bir kişi, kalıcı bir umutsuzluk, eskiden zevkli olan şeylere karşı ilgi kaybı, tanıdık şeyleri yapamama, ayrıca suçluluk duyguları ve benlik saygısında azalma ile karakterizedir. Bu belirtiler sürekli olarak 2 hafta veya daha uzun süre devam ederse depresyondan şüphelenilebilir.

Depresyonun bir semptomlar birleşimi olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle depresif bir bozukluğu teşhis etmek için sadece kötü bir ruh hali şikayeti yeterli değildir. Bir psikoterapist en az 4 depresyon belirtisi görmeli, ne zaman ortaya çıktıklarını, ne kadar belirgin olduklarını değerlendirmelidir.

Depresyon üzüntü duygularına neden olur, bir zamanlar keyif aldığınız etkinliklere olan ilgiyi azaltır, çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve kişinin işte ve kişisel yaşamında ne kadar başarılı olduğunu etkileyebilir.

Amerikalı psikoterapist Aaron Beck, bilişsel bir depresyon modeli geliştirerek depresyon çalışmasına büyük katkı yapmıştır. Beck, depresyondan mustarip bir kişinin olanları ve geçmişi sistematik olarak yanlış değerlendirdiğini ve yavaş yavaş yanlış fikirler geliştirdiğini belirtiyor. Depresyondaki kişilerin kendilerini kaybedenler olarak, dünyanın güvenli olmayan bir yer olarak ve geleceğin donuk ve kasvetli olduğu hakkında düşüncelerle dolu olduklarını belirtiyor.

BELİRTİLERİ

En az 2 hafta boyunca hemen hemen her gün aşağıdaki belirtilerden bazılarını fark ederseniz, kesinlikle bir uzmana başvurmalısınız:

- Üzüntü ve boşluk duygularının eşlik ettiği depresif ruh hali veya artan sinirlilik,

- Artan kaygı veya tam tersine, olanlara gecikmiş tepkiler,

- Olağan faaliyetlerin çoğunda ilgi veya zevk kaybı,

- Ağırlık ve iştahta önemli dalgalanmalar, kiloda keskin bir artış veya azalma,

- Uyku sorunları, şiddetli uyuşukluk veya uykusuzluk,

- Sürekli yorgunluk hissi, düşük enerji seviyeleri,

- Umutsuzluk hissi, varoluşun anlamsızlığı,

- Suçluluk duygusu,

- Obsesif ölüm veya intihar düşünceleri.

Depresyonun sinsi özelliklerinden biri, psikolojik bir sorununuz olsa bile bunun farkında olmayabilmenizdir. Pek çok insan kendi içlerinde yalnızca fizyolojik belirtileri fark eder ve bunun ciddi duygusal deneyimlerin varlığına işaret ettiğinin farkında değildir. Nefes darlığı, uyuşukluk, kas ağrısı, mide rahatsızlığı, göğüs ağrısı ve genel bir yorgunluk hissi varsa, bu bir şey hakkında endişeli olduğunuzu gösterebilir. Belirtilerinizi belirlemek, anksiyete ve depresyondan kurtulma yolunda kritik bir adımdır. Onlardan ancak onlara sahip olduğunuzu kabul ederek kurtulabilirsiniz.

Birincil kendi kendine teşhis, Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak yapılabilir. Bu test, depresyonun temel belirtilerini belirlemeye yardımcı olan klinik gözlemlere dayanmaktadır. Ancak doğru teşhis için bir psikoterapist veya psikiyatriste danışmanız gerekir.

NEDENLERİ

Depresyonun gelişimi 3 grup faktör tarafından tetiklenir: Biyolojik, psikolojik ve sosyal.

Biyolojik yatkınlıktan bahsetmişken, hemen depresyon geninin olmadığını not edelim. Genetik ve depresyon arasındaki ilişki çok karmaşıktır ve yüksek genetik eğilimi olan kişilerde bile mutlaka hastalık gelişecek diye bir şey yoktur. Bir çocuk çocukluktan itibaren, akrabalarının onu hayatın sürekli acı ve deneyimlerden ibaret olduğu, mutluluğun elde edilemez olduğu senaryosunun gerçekleşmesine hazırladığı ve çocuğun uygun bir dünya algısı modeli geliştirdiği bir ortamda yetiştirilirse, depresyon kalıtsal olabilir.

Biyolojik Nedenler

Depresyonun biyolojik nedenleri şunlardır:

- Hormonal değişiklikler, hamilelik, doğum sonrası dönem, menopoz, hipo veya hipertiroidizm,

- Nörobiyolojik özellikler, sinir sistemi patolojileri, serotonin üretim sistemindeki bozukluklar vb.,

- Bağışıklık hastalıkları,

- Geçmiş hastalıkların bir sonucu olarak asteni (fiziksel ve nöropsişik zayıflık, yorgunluk).

Psikolojik Nedenler

Psikolojik bir bakış açısı ile depresyonun ortaya çıkışı, bir kişinin düşünme biçimi, alışkanlıkları ve davranış kalıpları tarafından tetiklenebilir. Örneğin, strese yanıt vermenin verimsiz yolları veya olumsuz deneyimlere takıntılı olma eğilimi depresyonu tetikleyebilir. Çeşitli stresli olaylar ve travmatik durumlar genellikle depresyon gelişimini tetikler. İlişkilerde zorluklar, sevilen birinin ölümü, işte sorunlar, büyük mali kayıplar depresyona neden olabilir. Ancak bunun depresyona yol açıp açmayacağı, büyük ölçüde geçmişteki tecrübelere ve kişinin bu gibi durumlarda nasıl davranmaya alıştığına bağlıdır.

Sosyal Nedenler

Sosyal faktör de çok önemlidir. Bir kişinin bir topluluğun parçası gibi hissetmesi gerekir. İçgüdülerimiz bizi sosyal bağlantılar kurmaya iter ve bilinçli olarak, bizi kabul eden ve destekleyen insanlarla iletişim kurmaktan da zevk alırız. Bu, zorluklarla başa çıkmak için kaynağımızdır. Sevgi dolu ve kabul gören bir aile ve arkadaşlar stresli, çatışmalı bir durumda bize destek verebilir.

Tersine, sosyal çevrenin kendisi genellikle bir stres kaynağıdır. Her gün hayatın ne kadar zor olduğundan şikayet eden insanlarla çevriliyseniz, bu, yalnızca kötünün görüldüğü ve tüm iyiliklerin geçtiği, depresyondaki bir kişinin tipik olarak dünyanın 'tünel' algısını destekleyecektir. Bu durumda, yeni bir sosyal ortamın nasıl oluşturulacağı düşünülmelidir.

DEPRESYONLA NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Bir daireyi yenilemeniz gerektiğinde, bir inşaat ekibini davet edersiniz. Arabaya bir şey olursa, tamirciye verirsiniz. Profesyonel bir yaklaşım gerektiren hemen hemen her şey uygun uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Belki bazen onlarsız da yapabilirsiniz, ancak çoğu durumda onlar sizden daha hızlı ve daha iyi başa çıkarlar. Ancak, depresyonu olan birçok kişi ne yazık ki profesyonel yardım almak istemez, bu da durumu daha da kötüleştirir ve aylarca hatta yıllarca depresyonu uzatır.

Depresyon için modern tedavi, antidepresan tedaviden ve psikoterapiden oluşur. Bazı durumlarda, ilaçlar gereklidir. Kişi akut bir durumdayken, psikoterapiye giremez, düşüncelerini toplayamaz. İlaç kendi başına kötü değildir ancak ilaç kullanımının yeterliliği önemlidir.

Psikoterapide bilişsel davranışçı terapi, özellikle depresyon hastalarına yardım etmek için ortaya çıkmış bir yaklaşım olan depresyon tedavisinde altın standart olarak kabul edilir.

Kendinize yardım etmenin işe yaradığı kanıtlanmış olan birçok yolu vardır. Ancak, bu ipuçlarının psikoterapi ve ilaç desteğinin yerini almadığını, onlarla birlikte çalıştığını hatırlamak önemlidir.

Basit Egzersiz Yapın

Egzersiz, yukarı doğru bir depresyon sarmalı yaratmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir. Fiziksel aktivitenin vücudumuz ve özellikle beyin üzerindeki etkisi, antidepresanların etkilerine benzer.

Fiziksel egzersizler canlılık verir, enerji seviyesini artırır, uykuyu iyileştirir, iştahı artırır, beslenmeyi normalleştirmeye yardımcı olur, beynin performansını geri yükler, konsantrasyonu artrıır, bilişsel işlevleri, planlama yeteneğini, karar vermeyi geliştirir ve stresi azaltır.

Karar Verin

Kararsızlık ve belirsizlik içinde ne kadar uzun olursak, depresyonun aşağı doğru sarmalında o kadar derine ineriz. Tabii ki, her şey bizim etkimize bağlı değildir. Ancak, küçük kararlar bile aldığımızda, bize durum üzerinde bir kontrol hissi verir, kendimizi daha güvende ve iyimser hissederiz, sonuç olarak sonraki adımlar için enerji ortaya çıkar.

Sevdiklerinizle Sohbet Edin ve Yardım İstemekten Çekinmeyin

Depresyon bir izolasyon hastalığıdır, son bir buçuk yılda salgında bunu her zamankinden daha net gördük. Depresif bir insan, neşeli bir kalabalığın içinde bile yalnız hissedebilir. Bu durumda, insanlardan saklanma arzusu vardır. Ancak yalnızlık, hastalığı yalnızca ağırlaştıracaktır, bu nedenle bu arzuya boyun eğmemelisiniz. Aksine, sizi destekleyebilecek insanlarla bağlantı kurmaya devam edin; özellikle bu dijital çağda her zaman böyle insanlar vardır.

Uyku Hijyenini İyileştirin

Birkaç temel prensibi hatırlayalım:

- Bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazların kullanımını yatmadan yaklaşık bir saat önce bırakın,

- Alkolü uyku ilacı olarak kullanmayın (aslında alkol güçlü bir depresandır),

- Geceleri kafein içeren içecekler ve yiyecekler tüketmeyin,

- Mutlaka bir uyku rutini oluşturun,

- Yatağınızı veya yatak odanızı sadece rahatlamak için kullanın, oraya iş getirmeyin.

Tezahürat Yapın

İlginç bir öneri gibi durabilir ancak spor müsabakaları taraftarları en güçlü, birbirine bağlı ve duygu yüklü gruplardan biridir. Müsabaka sırasındaki endişe, bir enerji patlaması veren testosteron üretimini uyarır. Zafere tanık olmak her zaman hoştur ve ortak coşku sevinci artırır. Ve ekibiniz kaybetse bile, bir birlik ve destek atmosferi ile çevrili olursunuz.

Zevk Aldığınız Şeyi Yapmaya Devam Edin

Depresyonda size ilham veren aktiviteler ve hobiler için motivasyon kaybolur. Geçmişte keyif aldığınız aktivitelerin bir listesini yapın ve şimdiye kadar aynı keyfi vermese bile en azından küçük dozlarda devam edin. Yavaş yavaş, tekrar bir tat alacaksınız.