GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-08-2022 17:46

Dugin'in kızının uğradığı suikast hakkında yeni gelişme!

Rusya'nın en önemli siyaset uzmanlarından olan Aleksandr Dugin'in kızı Daria Dugin, aracına bomba konularak öldürülmüştü. Uğradığı suikast hakkında yeni bir gelişme yaşandı. İşte detaylar...

Dugin'in kızının uğradığı suikast hakkında yeni gelişme!

Rusya'nın en önemli siyaset uzmanlarından olan Aleksandr Dugin'in kızı Daria Dugin, aracına bomba konularak öldürülmüştü. Saldırı sonrası tüm dikkatler Kiev'e çevrilirken Ukrayna tarafı suikastla bağlantısının bulunmadığını duyurdu.

Olayla ilgili soruşturma sürerken Rusya Ulusal Cumhuriyet Ordusu'ndan açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı bir harekete başladıklarını duyuran örgüt, sosyal medyadan yaptıkları açıklamada, "Rusya lideri Putin ve oligarklarının tahtan indirileceğini" savunurken, Darya Dugin ve Aleksandr Dugin'in Ukrayna'da katliam çağrılarında bulunduğuna dair bazı programlarda ifade ettikleri sözleri hatırlatıldı.

RUS İSTİHBARATI: SUİKASTI UKRAYNA ÖZEL SERVİSİ İŞLEDİ

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Daria Dugin'e yapılan suikastın daha önceden planlandığını, arkasında Ukrayna Özel Servisi'nin olduğunu ve Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı. Failin cinayet sonrası Estonya'ya kaçtığı ifade edildi: "Acil operasyonel-keşif faaliyetleri sonucunda, Rus gazeteci Daria Dugina suikastı FSB tarafından açıklığa kavuşturulmuştur. Suçun Ukrayna istihbaratı tarafından hazırlandığı ve işlendiği, failin 1979 doğumlu Ukrayna vatandaşı Natalya Vovk olduğu belirlenmiştir. Vovk, kızı Sofia Mihaylovna'yla Rusya'ya geldi. İkili suikast günü Dugin''in onur konuğu olduğu Traditsiya edebiyat ve müzik festivaline gitti. Dugin'in direksiyonunda olduğu Toyota Land Cruiser Prado marka araç uzaktan kumandayla infilak ettirildikten sonra Vovk, 21 Ağustos'ta kızıyla Pskov Bölgesi üzerinden Estonya'ya gitti."

UKRAYNA: CİNAYETLE ALAKAMIZ YOK

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin danışmanı Mihaylo Podolyak ise, Ukrayna'nın Daria Dugin'in ölümüyle herhangi bir bağlantısı olmadığını söyledi.

"PUTİN'İ TAHTTAN İNDİRECEĞİZ VE YOK EDECEĞİZ"

Açıklamada, Rusya lideri Putin ve çevresinin kendileri açısından meşru olmadığı ifade edilerek, "Bizler, Rus aktivistler, askerler ve politikacılar, şimdi Ulusal Cumhuriyet Ordusu'nun partizanları ve savaşçıları, savaş çığırtkanlarını, soyguncuları ve Rusya halklarının zalimlerini yasadışı ilan ediyoruz. Başkan Putin'i, anayasayı değiştiren, Slav halkları arasında kardeş kavgasına yol açan ve Rus askerlerini gerçek ve anlamsız ölüme gönderen otorite gaspçısı ve askeri suçlu ilan ediyoruz. Bazıları için yoksulluk ve tabutlar, diğerleri için saraylar onun politikasının özüdür. Haklarından mahrum bırakılmış insanların tiranlara karşı isyan etme hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. Putin bizim tarafımızdan tahttan indirilecek ve yok edilecek. Amacımız Rusya'nın ve komşularının yıkımını durdurmak, halkımızın zenginliklerini emen ve bugün ülke içinde ve dışında suç işleyen Kremlin işadamları grubunun faaliyetlerini durdurmaktır. Rusya hükümeti yetkililerini ve bölgesel yönetimleri gaspçının suç ortakları ilan ediyoruz. İstifa etmeyenler tarafımızdan yok edilecektir. Yolsuzluktan ve resmi makamlarla iletişimden para kazanan işadamlarını yerli toprakların hainleri ve gaspçıların suç ortakları ilan ediyoruz. Tövbe etmeyen ve bu hükümete ve savaşına açıkça karşı çıkmayanların mallarının ve kendilerinin tarafımızdan yok edileceğini ilan ediyoruz. Güvenlik güçleri mensuplarını gaspçılarla işbirliği yapan kişiler olarak ilan ediyoruz. Silahlarını bırakmayanlar ve omuzlarındaki kayışları çıkarmayanlar yok edilecektir" denildi.

PUTİN'DEN DUGİN AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gazeteci Daria Dugin için yayımladığı taziye mesajında, "Sinsi ve acımasız bir saldırı" ifadelerini kullandı. Saldırıyı kınayan ve Daria Dugin'in Rusya'ya sağladığı faydalardan bahseden Putin, "Sinsi ve acımasız bir saldırı başarılı, sevgi dolu ve sempatik bir kişi olan Darya Dugina'nın hayatına mal oldu. Bir gazeteci, fikir insanı ve savaş muhabiri olarak anavatana hizmet etti" dedi.

ceren akmanceren akman