SPOR
Giriş Tarihi : 03-02-2022 23:18   Güncelleme : 03-02-2022 23:31

Galatasaray'ın yeni transferi Semih Kaya kimdir?

Galatasaray'a transfer olan futbolcu Semih Kaya kimdir?

Galatasaray'ın yeni transferi Semih Kaya kimdir?

Galatasaray'a transfer olan futbolcu Semih Kaya kimdir?

24 Şubat 1991 tarihinde İzmir, Bergama’da doğmuştur. Babasının adı Memiş Kaya, annesinin adı Yüksel Kaya’dır. Anıl Kaya ve Sami Kaya adlarında iki abisi vardır. Dedesi Makedonya’dan İzmir’e göç etmiştir. Semih Kaya, futbolun dışında Okul takımında 5 yıl koştu. 6 bölge birinciliği olan Semih 3 bin metre alanında bu başarıları elde etti. İstanbul’da Davutpaşa Lisesi’nden mezun oldu. Semih, 2001 yılında eski kaleci Rıfat Boza'nın çalıştırdığı Petkimspor'da resmen futbola adım attı. Aslında abisinin denenmelere gönderilmesine rağmen Boza'nın ailenin küçük çocuğu Semih'i beğenmesinin üzerine bu takımda futbola başlayan oyuncu, bir sene bu takımda oynadı ve dikkatleri çekti. Semih 2002 yılında ise Helvacıspor'a geçti. Burada da beğeni toplayan Semih Kaya 1 sezon sonra ise İzmir'in en büyük kulüplerinden olan ve zamanında Mustafa Denizli gibi isimler yetiştiren Altay'a transfer oldu.

Futbola sağ açık'ta başlayan sonra Sağ bek'e geçen Semih, bu takımda ise Stoper'de görevlendirildi. Bu takımın yıldız takımında 2 sezon oynayan Semih, 2006 yılında Burhaniye'deki bir turnuvada, Emre Çolak ve Cem Sultan gibi oyuncuları kadrosunda bulunduran Galatasaray karşısında rakip oyunculara yaptığı sıkı markajla Galatasaray'dan Recep Yazıcı ve Ahmet Keskinkılıç'ın dikkatini çekti. Ardından ise Galatasaray altyapısının yolunu tuttu. Henüz 15 yaşında yetiştirme bedeli olarak Altay S.K. kulübüne 8000 € yetiştirme bedeli ödenerek transfer resmileşti.

Daha sonra Altay, Galatasaray'ın zorla aldığını söylerek olayların çıkmasına yol açsa da transfer herhangi bir pürüz çıkmadı. Kadrosunda Aydın Yılmaz, Anıl Karaer, Cem Sultan ve Erhan Şentürk gibi genç yıldız adayları bulunduran Galatasaray PAF takımında ilk maçına 4 Şubat 2007'de Kayserispor karşısında çıkmıştır. 2006-07 sezonunda 4, 2007-08 sezonunda ise 14 maça çıkan oyuncu A takımın yolunu tuttu. Semih'in Galatasaray dönemi Çok yetenekli bir oyuncu olmasına rağmen sakatlıkları yeteneğinin önüne geçmiştir. Süper Gençler Ligi'nde Beşiktaş'a karşı forma giyerken Batuhan Karadeniz'in kafasına tekme atması sonucunda beyin pıhtılaşması geçirmiş ve ameliyat olarak sezonu kapatmıştır. Ameliyattan çıktığında onu ziyaret eden ilk isim ise merhum Özhan Canaydın olmuştur. Hatta moral vermek isteyen hemşirenin "İyileşip çıktığında Fenerbahçeli olacaksın, tamam mı?" sözüne "O zaman beni çıkartmayın." demesi ile Galatasaray taraftarlarının internette kahramanı olmuştur.

Gaziantepspor kariyeri 2009-10 2009-2010 sezonun ikinci devresinde birçok takım Semih'e talip olmuş ancak Semih, José Couceiro yönetimindeki Gaziantepspor'a satın alma opsiyonlu olarak kiralanmıştır. Takıma gelmesiyle Armand Deumi ve Stjepan Tomas gibi tecrübeli defans oyuncularının arkasında beklemek zorunda kalan Semih, 25 Nisan 2010 tarihinde bu takımdaki ilk ve son maçına, İstanbul BB karşısında çıkmış ve takımı 3-2 mağlup olmuştur. Maça Serdar Kurtuluş, Armand Deumi ve Ivan de Souza gibi futbolcularla savunma da başlayan Semih, 25. dakikada İskender Alın, 37. dakikada ise Hasan Ali Durtuluk'un gollerine engel olamamış ve 41. dakikada yerini takımın Brezilya'lı ortasaha oyuncusu Jorginho'ya bırakmıştır. Bu maçın ardından Semih kadroya dahi alınmamıştır. Semih bu takımdaki kariyeriyle ilgili ise bir röportajda "O dönemde Gaziantepspor'un başında Jose Couceiro vardı. Bana sürekli olarak, "Antrenmanlardaki performansını çok beğeniyorum, seni oynatacağım" diyordu ama oynatmıyordu. Ancak bu da benim için bir şans oldu. Çünkü Gaziantepspor'da şans bulamayınca Kartalspor'a gittim ve orada ciddi bir çıkış yakaladım." açıklamalarında bulunmuştur.
 

Kinem DemirKinem Demir