KİMDİR
Giriş Tarihi : 17-08-2021 16:20   Güncelleme : 17-08-2021 16:20

İsa Armağan kimdir?

İsa Armağan hayatını kaybetmesi sonrası araştırılan konular arasına girdi. Peki İsa Armağan kimdir? Neden vefat etti?

İsa Armağan kimdir?

İsa Armağan hayatını kaybetmesi sonrası araştırılan konular arasına girdi. Peki İsa Armağan kimdir? Neden vefat etti?

Ülkücü İsa Armağan hayatını kaybetti. Okuyucular İsa Armağan'ın hayatını merak ediyor. İsa Armağan kimdir?

1978 Ağustos ayında gerçekleştirilen bir eylemin sanığı olduğu iftirasıyla yakalandı. 18 Ekim 1979'da Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi'nce arkadaşı Mustafa Pehlivanoğlu ile birlikte ölüm cezasına iftira sonucunda çarptırıldı.

26 Temmuz 1980'de iki idam sanığı Mamak Özel Askeri Cezaevi'nden kaçtı. Firarilerden Mustafa Pehlivanoğlu bir süre sonra Kütahya'nın Çal ilçesinde ele geçirildi ve daha sonra idam edilerek şehit edildi.

Ancak İsa Armağan bir süre Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde saklandıktan sonra izini kaybettirdi.

Polisin Armağan'ı Almanya'da aradığı günlerde Armağan, İran'da Rızaiye hapishanesinde yatıyordu. 1981 Ekim'inde İran sınırını izinsiz geçmek suçundan İran'da yakalanarak mahkum oldu. 3 ay süren bu mahkumiyeti tamamladıktan sonra İran makamlarınca sınırda Türk yetkililerine teslim edildi.

Ancak sınır polisi bu kişinin İsa Armağan olduğunu anlayamayınca serbest bıraktı. Bu kargaşa içinde yeniden İran'a döndü. Yine izinsiz giriş yapmak suçuyla yakalandı. 10 gün gözaltı cezasıyla cezalandırıldı.

İran'da hapishaneden çıktı. Uzun yıllar devrim muhafızlığı yaptı. Bilahare Almanya'ya geçti. Bu ülkede yakalandı (1992) ve Türkiye’ye iade edildi.

Neden vefat etti?

Kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.