NEDİR
Giriş Tarihi : 20-10-2021 21:47   Güncelleme : 20-10-2021 21:47

Lions Kulübü nedir? Amacı ne?

Twitter'de gündeme bomba gibi düşen Lions Kulübü vatandaşlar arasında merak konusu oldu. Peki Lions Kulübü nedir? Neyi amaçlar? İşte merak edilenler...

Lions Kulübü nedir? Amacı ne?

Twitter'de gündeme bomba gibi düşen Lions Kulübü vatandaşlar arasında merak konusu oldu. Peki Lions Kulübü nedir? Neyi amaçlar? İşte merak edilenler...

1917′de  ABD’nin Texas eyaletine bağlı Dallas şehrinde masonlar tarafından  kurulmuş olan Lions Kulübü adını İngilizce de ;”hürriyet ve anlayış  beraberliği milletimizin teminatı(korunması)” anlamına gelen “Liberty  Intelligence Our Nations Safesty” kelimelerinden aldığı iddia ediliyor. Masonlar arası fikirsel, sosyal ve ticari ilişkileri geliştirmek,  locaların dışındaki sosyal ve siyasi hayatta dayanışmayı sağlamak ve  mason olmayan üyelerini Mason hedef ve amaçları doğrultusunda  yönlendirmek ve uygun görülen üyelerini localara kabul etmektir. Yani  Mason localarının bir alt basamağıdır. Ülkemizde 1956 da kurulmuştur,  eğitim (üniversiteler ağırlıklı ) ve siyasi hayatta aktif bir çok kişiyi  bünyesinde barındırır. Aynı zamanda ilk Rotary kulübünde kabul edilmiş,  her iş ve meslekten bir faal üye bulundurma kararı gereği farklı meslek  dallarından üyeleri mevcuttur. Farklı mesleklerden üye bulundurma kararı  üyeler arası rekabetin önlenmesi ve dayanışmanın daha da kuvvetlenmesi  içindir.

Lions kulüpleri de diğer mason locaları ve kulüpleri gibi insanları aldatmak ve insanlığa hizmet yaptığına inandırmak için masonluk faaliyetlerinden başka özürlüler ve müzmin hastalar için yardım proğramları, genel sosyal refah projeleri, bilginin özendirilmesi ve Birleşmiş Milletlerin desteklenmesi gibi çalışmalar ve proğramlar düzenlemektedirler. Lions Kulüp üyeleri mason olmayanlara ve ilk tanıştıkları zaman masonluğun esas gayelerini anlatmazlar.

Kadınların da üye olabildiği Lions kulüpleri 150 ülkede faaliyet göstermektedir. Genel merkezi ABD’nin Illinois eyaletinin Oakbrook şehrindedir. Ülkemizde de şubeleri bulunan Lions kulüpleri bilhassa İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yoğun faaliyet göstermektedirler. Sadece İstanbul’da 176 Lions Kulübü şubesi vardır (1993).

Daha önce gayri resmi olarak çalışan Lions kulüplerinin kuruluşuna, 1.4.1963 tarihli Resmi gazetede yayınlanan 6/1607 nolu Bakanlar Kurulu kararıyla izin verilmiştir. ismet İnönü’nün başkanlığındaki hükümetin verdiği bu karar şu şekildedir: "İçişleri Bakanlığının 30-3457/38530 sayılı yazısı üzerine 3512 sayılı kanunun 10. maddesine göre Bakanlar Kurulunca 1.4.1963 tarihinde Lions International Kulübünün Türkiye’de kurulmasına karar verilmiştir (İmza Cumhurbaşkanı-Cemal Gürsel)

YakuphanYakuphan