GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-09-2022 17:24

Ressam ve şair olarak tanınan ünlü isim hayatını kaybetti!

"Komet" isimi ile bilinen Gürkan Çoşkun, 25 Eylül 2022 tarihi itibari ile hayatını kaybetti. Gürkan Çoşkun kimdir? İşte detaylar...

Ressam ve şair olarak tanınan ünlü isim hayatını kaybetti!

"Komet" isimi ile bilinen Gürkan Çoşkun, 25 Eylül 2022 tarihi itibari ile hayatını kaybetti. Gürkan Çoşkun kimdir? İşte detaylar...

"Kuyruklu yıldız" anlamına da gelen 'Komet' ismini kullanan ressam ve şair Gürkan Coşkun, 81 yaşında kanser sebebiyle hayatını kaybetti.

Coşkun, Mehmet Güleryüz'ün 'Güldüğüme Bakma' adlı nehir söyleşisinde belirttiğine göre ismini, "Bill Haley & His Comets" grubundan esinlenerek aldı.

1941 yılında Çorum'da doğan sanatçı, Çorum Lisesi'nin ardından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde eğitim gördü. Halil Dikmen ve Zeki Faik İzer atölyelerinde çalıştı. Çeşitli insan görünümlerini karmaşık ve kalabalık gruplar halinde fantastik bir yönelimle tuvale yansıttı. Bu dönem resimlerinde en çok siyah rengi kullanan ressam; kırmızı, pembe ve sarılarla ölüm ve acı temasını vurguladı.

1971'de devlet bursuyla Fransa'nın başkenti Paris'e gitti. Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü'nde eğitim gördü. İlk sergisini 1974'te Fransa'nın Rouen kentinde açtı.

1974'ten itibaren de Salon de Mai (Mayıs Salonu) sergilerine düzenli olarak katıldı. Paris'te bulunduğu sırada Rönesans öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri'ni inceleyen sanatçı, bilinçaltının gizemli dünyası üzerine kurulu ancak gerçeklikle bağını koparmayan eserler vermeye başladı.

Yaşamını İstanbul ve Paris'te sürdüren ressam, Türkiye'de on beş, Paris'te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel'de ise birer kişisel sergi açtı. Komet ayrıca, birçok uluslararası sergiye katıldı. Eserleri, Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Modern Sanatlar Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde yer alıyor.

ceren akmanceren akman