KİMDİR
Giriş Tarihi : 06-04-2021 18:05   Güncelleme : 06-04-2021 18:05

Sezai Bacaksız kimdir?

Türkiye'nin en zenginleri arasında olan Limak Holding kurucu ortağı Sezai Bacaksız kimdir? Kaç yaşında? İşte merak edilenler...

Sezai Bacaksız kimdir?

Sezai Bacaksız, 1950 yılında doğdu. 1967'de Ankara‘ya gelerek üniversite eğitimine başladı. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden makine yüksek mühendisi olarak mezun oldu. Mezuniyetinin ardından yakın arkadaşı Nihat Özdemir ile birlikte asistan olarak aynı okulda çalışmaya başladı. Daha sonra birlikte Ege Üniversitesi‘ne giderek burada endüstri bölümünde master yapıp asistanlığa devam etti.

Bacaksız , Limak Holding’in Nihat Özdemir ile kurucu ortağıdır. Limak Holding yönetim kurulu başkan yardımcısıdır. 1976 yılında LİMAK İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.yi kurmuş; Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarının baraj, sulama tesisleri, boru hatları, arıtma tesisleri, yollar ve anahtar teslimi fabrika işlerini zamanından önce tamamlamış ve artan bir yoğunlukla yeni işlerin yapımını üstlenmiştir.

Sezai Bacaksız, Forbes’ın ''En zengin 100 Türk'' 2013 listesinde 1.2 milyar dolar servetiyle 29. sırada yer aldı. Bacaksız, BOTAŞ’taki “Mavi Hat” davasında, ihaleye fesat karıştırmak ve Tuz Gölü su hattı müşavirlik, çevre ve depolama ihalesine fesat karıştırmak, Tuz Gölü su hattı ihalesi kapsamında rüşvet anlaşması yapmak ve Limak İnşaat’ın DSİ’deki işlerinin görülmesi kapsamında rüşvet vermek iddiasıyla 9 yıl 2 ay hapis cezası aldı.

Evli olan Bacaksız'ın Serhan ve Serdar adlarında iki oğlu vardır. Limak Şirketler Grubu; 1995’te turizm, 1997’de enerji, 2000’de çimento sektörlerine girdi. 2008 yılında havalimanı işletme sektörüne adım attı. Aynı yıl Limkon Konsantre Meyve Suyu Tesisleri’ni açarak gıda sektöründe yeni bebilir büyüme stratejisiyle ön sıralarda yer almayı hedefledi. Enerji üretiminin yanına 2010 yılında enerji dağıtımı ve enerji ticareti alanlarını ekledi. 2011 yılında devir aldığı İskenderun Limanı’yla liman işletmeciliği sektörüne girdi.