YEREL
Giriş Tarihi : 31-10-2022 13:56   Güncelleme : 31-10-2022 13:56

Sultangazi’de Hamsi Festivali 'nde 3 Ton Hamsi Dağıtıldı.

‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine Rize’nin hamsisi, çayı, kemençe ve horunu tanıtıyor.

Sultangazi’de Hamsi Festivali 'nde 3 Ton Hamsi Dağıtıldı.

Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Rizeliler Derneği’nin düzenlediği Yöresel Ürünler ve Hamsi Festivali’nde vatandaşa yaklaşık 3 ton hamsi dağıtıldı. 

Sultangazi Belediyesi, Anadolu’nun tarih kokan şehirlerinin lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini kısacası kültürlerini ‘Yöresel Günler’ ile ilçe sakinlerine Rize’nin hamsisi, çayı, kemençe ve horunu tanıtıyor.

 Sultangazi Belediyesi ile Sultangazi Rizeliler Derneği’nin düzenlediği Rize Günleri, Hamsi Festivali ile şenlendi. Sultangazi Belediyesi Etkinlik alanında düzenlenen festivale Sultangazi Belediye Başkanı Av.Abdurrahman Dursun, MHP İstanbul İl Başkanı Bilal Gür, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, MHP Sultangazi İlçe Başkanı Yusuf Özel, Sultangazi Rizeliler Dernek Başkanı Orhan Yazıcılar, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Yaklaşık 3 ton hamsi, dev kazanlarda kızartılarak ve ızgaralarda pişirilerek ekmek arası yapıldı. Hamsi yemek isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, ziyaretçiler kemençe ve horona da doydu. Karadeniz müzikleri ile coşan misafirler bol bol horon tepti.

Festival alanını gezen Başkan Dursun ve beraberindekiler, standın başına geçerek vatandaşa balık ekmek dağıttı. Yöresel günlerle Sultangazililerin farklı kültürlerle buluştuğunu ifade eden Başkan Dursun, yöresel günlerin devam edeceğini söyledi. “Bugün çok güzel bir festivalde bir aradayız. Tüm konuklarımızı can-ı gönülden selamlıyorum. Sultangazi Belediyesi olarak her hafta başka bir ilimizin lezzetini, müziğini, kendine has kültürünü Sultangazi’ye taşıyoruz. Bu hafta burada Rizeli kardeşlerimizi ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. 

AdminAdmin