NEDİR
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:09   Güncelleme : 10-06-2021 15:09

Tristör nedir?

Okuyucular araştırıyor, Trisör nedir , ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Tristör nedir?

Okuyucular araştırıyor, Trisör nedir , ne işe yarar, nasıl kullanılır?

Özellikle yüksek güç kullanan devreler üzerinde açma – kapama işlemini gerçekleştirmek amacıyla tristör adı verilen devre elemanları kullanılır. Tristörün bu tür devrelerde verimli ve uygun olmasının nedenlerinden en başta geleni, yarı iletken bu devre elemanının anahtarlama hızının yüksek olmasıdır. Devreyi oldukça hızlı bir şekilde açma ve kapama imkânı sağlayan tristörler, devre üzerine gelen elektrik enerjisinin kontrol altında tutulmasına ve oldukça hassas bir şekilde düzenlenmesine imkân sağlayan bir özelliğe sahiptir. Tristörler çok çeşitli alanlarda kullanılan aletlerin devrelerinde verimli sonuç almaya yarar:

Cam imalatı
Kimya sanayi
Gıda üretim sanayi alanları
Otomotiv boya sanayi
Çimento imalatı
Çelik boruların imalatı
Ambalaj imalat alanları

TRİSTÖR ÇALIŞMA PRENSİBİ

Tristör adı verilen devre elemanları, dört katmandan oluşan bir yarı iletken malzemedir. Doğru akımla çalışabildiği gibi, alternatif akım altında da çalışma özelliğine sahiptir. Akımı tüm yönlere doğru geçirebilen bir özelliği vardır. Tristörlerin, anot – katot uçları ile birlikte bir de "gate" adı verilen bağlantı uçları vardır. Tristörler devreye bağlanırken, anot ucuna (+), katot ucuna ise (-) gerilim verilmesi gerekir.

TRİSTÖR ÇEŞİTLERİ

Tristör adı verilen elektronik devre elemanlarının da kendi içinde farklı türleri vardır. Temel olarak tristör çeşitleri, akımı tek yönlü veya çift yönlü iletmeleri bakımından iki gruba ayrılır. Tek yönlü akımı ileten tristörler kendi içinde silisyum kontrollü doğrultucular, silisyum tek yönlü anahtarlar, ışığa duyarlı silisyum kontrollü doğrultucu tristörler, komplomenter silisyum kontrollü doğrultucular, kapalı tetikleyici anahtar şeklindeki tristörler ve programlanabilme özelliğine sahip tek jonksiyonlu tristörler gibi türlere ayrılır. Çift yönlü akımı iletebilen tristör çeşitleri ise, çift yönlü diyot tristörler, çift yönlü triyot tristörler ve silisyum çift yönlü anahtar adı verilen tristörlerdir.