KİMDİR
Giriş Tarihi : 17-08-2021 20:02   Güncelleme : 17-08-2021 20:02

Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Halit Hüseyni kimdir? Uçurtma Avcısı kitabının konusu nedir?

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirmesi "Uçurtma Avcısı" romanı yeniden gündeme getirdi. Peki Uçurtma Avcısı kitabının konusu nedir? Kitabın yazarı Halit Hüseyni kimdir? İşte detaylar...

Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Halit Hüseyni kimdir? Uçurtma Avcısı kitabının konusu nedir?

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi yeniden ele geçirmesi "Uçurtma Avcısı" romanı yeniden gündeme getirdi. Peki Uçurtma Avcısı kitabının konusu nedir? Kitabın yazarı Halit Hüseyni kimdir? İşte detaylar...

Halit Hüseyni Mart 1965 yılında Afganistan'ın başkenti Kabil'de dünyaya geldi. Göçmen olan Halit Hüseyni şu anda ABD vatandaşıdır.

Halit Hüseyni roman yazarı ve doktordur.

İlk romanı Uçurtma Avcısı, 2003 yılında yayımlanmış olup pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmiştir. İkinci romanı Bin Muhteşem Güneş 22 Mayıs 2007 tarihinde satılmaya başlanmış ve o da ilk romanı gibi benzer başarıyı yakalamıştır.

Hüseyni Alevilik mezhebine mensup dünyaca ünlü bir yazardır.

Babası Afganistan Dış İşleri Bakanlığında çalışmıştır.

1970 yılında baba Hüseyni, Afganistan Elçiliğindeki görevi dolayısıyla ailesiyle birlikte Tahran, İran'a yerleşmiştir.

1976 yılında Hüseyni'nin babası Paris'te kendine bir iş bulmuştur ve bütün ailesini bu şehre taşımıştır.

Afganistan'daki kominist baskıdan kaçan Huseyni ailesi ABD'ye sığınma başvurusunda bulunmuş ve bu başvuru kabul edilmişti.

1980 yılında ABD'den siyasi sığınma hakkı kazanan aile San Jose, Kaliforniya'ya yerleşmişlerdir.

Bu göç ile yaşanan zorluklar yazarın ilk kitabı Uçurtma Avcısı kitabının konusu olmuştur.

Hüseyni, 1984 yılında Independence High School Lisesi'ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul olmuştur. 1988 yılında mezun olan Hüseyni, ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp bölümüne girmiştir. 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles'taki Cedars-Sinai Medical Center'da tamamlamıştır. Hüseyni doktorluk mesleğine ilk kitabı Uçurtma Avcısı'nı yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar (2004) devam etmiştir.

Hüseyni, İran asıllı Amerikan eşi Roya ile evldir. Hüseyni'nin iki çocuğu vardır.

Uçurtma Avcısı kitabının konusu nedir?

Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları... Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.